Aktualności

Zdobywcy Pucharów Warszawy wyłonieni! 2019-06-05

Przełom maja i czerwca stał w Nieporęcie kolejny rok z rzędu pod znakiem Optimistów. Nad wody Jeziora  Zegrzyńskiego ściągnęło 150 młodych żeglarzy 19 klubów z całego kraju by walczyć o Puchar Warszawy.

Wiatr tradycyjnie nie ułatwiał życia ani organizatorom ani młodym żeglarzom, był wyjątkowo zmienny zarówno w prędkości jak i w kierunkach, jeśli w ogóle wiał. I mimo, że prognozy pogody wyglądały zupełnie nieoptymistycznie i wydawało się, że sukcesem będzie przeprowadzenie jednego w porywach do dwóch wyścigów z zaplanowanych dziewięciu, komisji regatowej udało się rozegrać 7 wyścigów w grupie A i 6 wyścigów w grupie B.

W piątek, pierwszego dnia regat, mimo że rano nie wiało w ogóle, co w kolejnych dniach miało okazać się regułą, udało się przeprowadzić   trzy wyścigi. Pierwszy w bardzo kręcącym wietrze, dwa pozostałe w zdecydowanie łatwiejszych warunkach. Był to najdłuższy dzień na wodzie - zawodnicy wrócili na brzeg tuż przed siódmą. Sobota to dwa wyścigi w podobne do tych z dnia poprzedniego. W niedzielę, gdy wiatr już przyszedł, wydawało się przez chwile ze jest szansa na rozegranie nawet trzech wyścigów, niestety nadciągająca z zachodu burza zakłóciła ten optymizm, i mimo że nie dotarła nad wody Jeziora Zegrzyńskiego, spowodowała, że wiatr zaczął płatać figle to się rozwiewać to słabnąc zmieniając co chwilę kierunek, co poskutkowało dwukrotnym przerywaniem wyścigów w grupie B. I tak po rozegraniu tylko jednego dla obu flot grupy B, regaty trzeba było zakończyć. W grupie A komisja regatowa zdążyła, zanim wiatr zaczął wariować, rozegrać dwa wyścigi.

Zmagania zawodników z wiatrem i przeciwnikami były niezwykle emocjonujące. W grupie B najlepiej z trudnościami akwenu poradził sobie zawodnik Bazy Mrągowo Maciej Szawkowski, drugi był Jan Rohde z MOS Iława a trzeci Stanisław Ługowski z WTW.  Wśród dziewcząt pierwsza była Julia Kaczmarska z Yacht Club Bergline, drugie miejsce zajęła Weronika Przeździecka z KS Spójnia Warszawa, a trzecie Klara Piotrowska z WTW

W klasyfikacji dziewięciolatków najlepszy okazał się  Mikołaj Łukasik z UKS Żegluj Lublin, drugi był Piotr Malitowski z KW LOK Garland Gliwice, a trzeci Maksymilian Kajdy z UKS FIR Warszawa. Wśród dziewięciolatek zwyciężyła Aleksandra Matz, druga była Emilia Brdulak, obie z KS Spójna Warszawa, a na trzecim miejscu znalazła się Ewa Bańbura z UKS FIR Warszawa.

W grupie A zwyciężyli zawodnicy MOS Iława, na najwyższym stopniu podium stanął Oskar Wielczyk, tuż za nim uplasowała się klubowa koleżanka Alicja Michalewska, a trzecia była Danuta Grudzień z UKS Silesia Chełm Śląsk

Oprócz emocji na wodzie, na zawodników czekały też atrakcje brzegowe - w piątek na umęczonych całym dniem zmagania się z niesprzyjającymi wiatrami czekały drożdżówki, między wyścigami zawodnicy mogli nabrać sił dzięki zbożom ekspandowanym ufundowanym przez firmę Soligrano, w sobotę na powracających z wody czekał grill, a w niedzielę podczas zakończenia regat wśród uczestników rozlosowano upominki  firm Harken i Musto.

Regaty objęte były wsparciem miasta stołecznego Warszawy i Ministerstwa Sportu.

 

Poczynania młodych żeglarzy można było śledzić na bieżąco na FB: https://www.facebook.com/events/499326677296758/

Fotorelacja tu: https://www.facebook.com/uksfir/

Wyniki: https://www.upwind24.pl/regatta/puchar-warszawy-optimist-2019/results

powrót do poprzedniej strony
 

wspierają nas:
 
 

do góry