Historia

Od 1997 roku szkolimy dzieci w zakresie żeglarstwa regatowego, obecnie w ramach trzech sekcji:

  • Lasera
  • Optimista
  • Grupy szkolenia początkowego - szkółki regatowej

Historia klubu sięga 2000 roku, kiedy to powstał.
W 2006 zmieniła się siedziba i została przyjęta nowa nazwa - FIR...


Nasza historia...

Przygodę z klasą Optimist zaczęliśmy w roku 1997. Pierwszym "ochotnikiem" był oczywiście nasz syn - Michał, potem dołączyli do nas jego szkolni znajomi - Marta i Piotrek. Początki były trudne - stare "chojnickie" łódki, tylko trochę przypominające Optimisty, ciężkie, chyba zatapialne - na szczęście nie sprawdzaliśmy...
Żagle pamiętające jeszcze pewnie młodość konstruktora tej klasy. Wyjazdy nad Zalew - treningi, a może raczej wspólne uczenie się co na tych łódkach można zrobić.
W następnym roku było już łatwiej (a może jednak trudniej): nowsze łódki, pierwsze zawody nad Zalewem - okazuje się, że nasi nie są ostatni, a pod koniec sezonu pierwsze wyjazdowe regaty grupy B w Nysie. Tam kolejne zaskoczenie - grupka całkiem dobrze daje sobie radę. Sezon ten kończymy na 48 miejscu w rankingu NSKO.
Dalej też wszystko jest pierwsze, ale już bardziej sportowo. Pierwszy wyjazd wczesną wiosną do Chorwacji, pierwszy start w Rybniku, pierwszy obóz w Pucku, pierwsze Mistrzostwa grupy B, pierwszy awans do grupy A - Marta. Pierwsze nowe Winnery. Pierwszy medal Mistrzostw grupy B - Olka, pierwszy start w OOM (Poznań).


Grupa się stale się rozrasta, jest już Olka, Agata, Pindzia, Olcia, Krycha, w następnym roku dołączają Bulaś, Waluś, Kobiel, Olek, Filuś.


Poziom coraz wyższy - przychodzi też czas na medale Mistrzostw Polski czyli Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży: Marta, najstarsza z grupy - srebro na OOM w Pucku w roku 2002.W następnym roku pierwszy start w Mistrzostwach Europy, potem OOM i znów srebro Marty, i w końcu pierwsze w grupie pożegnanie z Optimistem. W tym samym roku Marta po krótkim treningu startuje w OOM w konkurencji windsurfingu i zajmuje 6 miejsce. Kolejny sezon i następna "srebrna panna", tym razem Olka i dwójka naszych na Mistrzostwach Europy.

No i w końcu przychodzi sezon 2005 - PIERWSZY ZŁOTY MEDAL Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Wera, zresztą ten rok jest bardzo udany, nie tylko złoto Wery, ale także Olka pokazuje się znakomicie - brąz w klasie Laser 4,7 podczas OOM i w Mistrzostwach Polski Juniorów wraz z Justyną srebrny medal w klasie 420, Michał 7 na OOM w Laserze 4,7, a wcześniej w lutym Marta zdobywa srebrny medal MPJ w windsurfingu zimowym.
No i troje naszych na Mistrzostwach Europy w klasie Optimist w Gdyni.

A teraz (wiosna 2006) znów wszystko od początku...
Pierwsza zawodniczka - Zuzia...
Pierwszy wyjazd - Rybnik...
Pierwsze kroki nowych adeptów w szkółce...
Pierwszy...


2006

Sezon 2006 był przełomowym w działalności naszego klubu. W kwietniu zmieniliśmy siedzibę oraz nazwę i rozpoczęliśmy działalność jako samodzielny klub szkolący dzieci i młodzież w zakresie podstawowym jak i kwalifikowanym.

Po raz pierwszy nasi zawodnicy uczestniczyli w zmaganiach objętych Systemem Rywalizacji Dzieci i Młodzieży Ministerstwa Sportu.
Zajęliśmy IV miejsce wśród klubów warszawskich w klasyfikacji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Warszawy Juniorów.
Nasi zawodnicy startowali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie w konkurencji Laser 4.7 w stawce 54 zawodników, zajęli wysokie pozycje: 6 - Michał i 10 - Kobiel. Zuzia Ryba zaś zdobyła 2 miejsce w Mistrzostwach Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 11. Nasza szkółka dzielnie uczestniczyła w programie Nivea Błękitne Żagle, startując w Sopocie, Iławie i Zegrzu.
2007

Sezon 2007 zaliczymy z pewnością do udanych! Jest dobrze i oby tak dalej! Cechuje nas duży dynamizm. Wzrośliśmy znacznie w siłę - podwoiła się ilość dzieci, z którymi prowadzone są zajęcia w zakresie podstawowym w ramach szkółki żeglarskiej w klasie Optimist, wzrosła również ilość zawodników zdobywających punkty dla klubu w zawodach objętych programem współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży - w Mistrzostwach Polski Juniorów, w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików nasi reprezentanci wywalczyli łącznie 21 punktów, co w porównaniu z zeszłorocznym siedmiopunktowym wynikiem, stanowi olbrzymią poprawę. Silna reprezentacja klubu uczestniczyła również w rywalizacji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Warszawy Juniorów, zajmując czołowe miejsca w klasie Optimist oraz Laser 4.7 - zgarnęliśmy 41 punktów!

W mijającym sezonie zawodnicy nasi stanowili krajową czołówkę w klasie Optimist gr B (do 13 roku życia) zdobywając między innymi 1 i 5 miejsce wśród 600 sklasyfikowanych w rankingu Pucharu Polski. W klasie Laser 4.7 zajmowaliśmy również wiele czołowych miejsc w regatach ogólnopolskich. Nasz udział w Mistrzostwach Europy w tej klasie, które odbyły się w Irlandii, zakończył się świetnym rezultatem - ósmym miejscem w stawce 200 zawodników. No i jeszcze Mistrzostwa Czech na koniec sezonu - w Optymiście młodzików - 3 a w juniorach w Laserze Radialu - 2 miejsce. Nasi najmłodsi, też mogą poszczycić się medalami i pucharami, o które to trofea dzielnie walczyli w regatach NIVEA Błękitne Żagle.
Z sukcesem też organizowaliśmy: dwie imprezy eliminacyjne MWJ i WOM w Optimiście i Laserze 4.7 w czerwcu, jak również regaty finałowe MWJ w klasie Laser 4.7 we wrześniu, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Lasera 4.7 w sierpniu oraz współuczestniczyliśmy w organizacji regat w ramach Programu Nivea Błękitne Żagle na początku września.

Ewa i Jurek

Więcej zdjęć...


wspierają nas:
 
 

do góry